Cranium znamená lebka a sacrum zase krížová kosť. Je to jemný, ale účinný spôsob práce s telom pomocou ľahkého dotyku, ktorý vylaďuje kraniosakrálny systém. Primárne pracuje s mozgovo-miechovou tekutinou. Kraniosakrálna terapia slúži k rozpúšťaniu fyzických blokov a tráum, k odstráneniu uzamknutých emócií, ktoré sa odstraňujú prostredníctvom navodenia stavu relaxácie a hlbokého uvoľnenia. To vedie k spusteniu uzdravujúcich procesov.

Okrem srdečného a respiračného rytmu má naše telo aj kraniosakrálny rytmus. Kraniosakrálny systém človeka sa skladá z membrán a mozgovomiešneho moku, ktorý obklopuje a chráni mozog a chrbticový kanál. Tento systém vychádza z kránia (lebky) a pokračuje nižšie cez chrbticu do sakra (krížovej kosti). Počas kraniosakrálneho rytmu sa naša hlava mierne rozširuje a zužuje, pretože kosti lebky sa musia prispôsobiť tlaku mozgovomiešnej tekutiny a naša chrbtica sa predlžuje a skracuje približne o 2 cm. Vykonáva sa to 6-12 cyklami za minútu. Akékoľvek obmedzenia v membránovom systéme môžu priamo ovplyvniť rôzne fyziologické funkcie centrálneho nervového systému.

Jej základnou funkciou je vyživovať a detoxikovať nervovú sústavu. Pohyb mozgovo miešnej tekutiny dokáže rozhýbať všetky tekutiny a tkanivá, a tým ich ovplyvňovať a regenerovať. Ovplyvňuje a pôsobí na všetky systémy v tele: lymfatický, svalový, endokrinný, dýchací, nervový a obehový. K narušeniu kraniosakrálneho systému môže dôjsť pri úrazoch, po operáciach, nesprávnom držaní tela, pri psychických šokoch, traumách i dlhodobom strese.

Všetky formy tejto formy terapie pochádzajú od Williama Sutherlanda, osteopata a študenta Andrewa Taylora Stilla na konci devätnásteho storočia. Kraniosakrálnu terapiu ďalej rozvinul lekár a chirurg DR. John E Upledger v 70 rokoch v USA.

KRANIOSAKRÁLNA TERAPIA JE ODPORÚČANÁ:

  • migrény, poruchy zraku, tiky, škúlenie, závrate

  • hučanie v ušiach (tinnitus), problém s rovnováhou, poruchy koordinácie pohybu

  • bolestiach chrbtice, patologických zmenách chrbtice, skolióze, bolestiach kĺbov, svalov

  • poruchách trávenia, bolestiach žalúdka

  • pri strese, fyzickom aj psychickom napätí, hlave plnej myšlienok, neschopnosti sa uvolniť

  • únave, vyčerpanosti, vysokom aj nízkom tlaku

  • depresiách, strachoch, obavách, nespavosti

  • problémy s dýchacími cestami, prínosovými dutinami, zápaloch dutín

  • zubnej neuralgii, problémoch so sánkou, čeľustným kĺbom, zubami

  • pri alergiách, astme

  • ako podporná liečba pri závislostiach

  • posilnenie imunity, vitality, životnej sily, libide

  • pri problémoch s otehotnením, erekcie, klimaktéria, či iných ženských ťažkostiach

KONTRAINDIKÁCIE:

  • vnútrolebečné krvácanie

  • tumor, hematomy, aneuryzma, infekcie

  • akútne zlomeniny lebečnej, alebo krížovej kosti

  • zlomenie kostrče, stavcov

  • transplantované orgány

PRIEBEH TERAPIE:

Terapia trvá 60-90 minút. Začína krátkym rozhovorom o problémoch klienta/ky, prekonaných chorobách, zákrokoch či operáciach, či príde s nejakým konkrétnym problémom klient alebo terapeut sám vytestuje, kde sa ukáže problém. Terapia sa môže kombinovať s použitím esenciálnych olejov, akupresúrnych bodov, etikoterapiou.

Samotný priebeh terapie: Klient/ka leží v tichosti / oblečený/á na masérskom lehátku, zatiaľ čo terapeut nadväzuje ľahký kontakt vo vybraných bodoch okolo hlavy, šiji, tváre, trupu, hrudníka, krížovej kosti, panvy, chrbtice a chodidiel. Tento ľahký kontakt spočíva v jemnom tlaku rúk bez akejkoľvek manipulácie s kosťami, alebo silných ťahov. Terapeut zaznamená, čo vníma vo vybraných bodoch tela a v kraniosakrálnom systéme. KST terapia je založená na princípe, že telo každého klienta disponuje informáciami potrebnými na odhalenie akýchkoľvek zdravotných problémov. Počas terapie terapeut komunikuje s telom, napája sa naňho a tieto informácie získava. Pomáha tým k samouzdraveniu. Ošetrenie zväčša prebieha podľa desaťbodového protokolu DR. Uppledgera.

V prípade potreby sa robia rozšírené techniky ako unwinding - rozmotávanie tkanív: techniku možno popísať ako ľahko prebiehajúce špirálovité pohyby. Rozmotávanie je možné spustiť následne po uvoľnení klienta kranio-sakrálnou terapiou. Technika je veľmi jednoduchá. Možno rozmotať resp. uvolniť horné končatiny pre uvoľnenie fascií trapézov a svalov krčnej chrbtice, alebo nohy pre uvoľnenie panvového dna, krížovej kostrče, alebo uvoľnenie hlavy pri problémoch s migrénami a bolesťami hlavy. Kraniosakrálnou terapiou sa dajú rozpúšťať energetické cysty (somatoemocionálne uvoľnenie). Energetické cysty môžu vznikať ako dôsledok rôznych tráum, úrazov, nehôd, ktoré sa po traume zafixovali a zapuzdrili v tkanive.

Pocity po terapii bývajú zväčša príjemne, klient sa cíti hlboko zrelaxovaný, oddýchnutý, zbavený napätia z tela a hlavy. Niekedy sa môžu spustiť detoxikačné procesy, keď sa telo potrebuje čistiť. Po terapii je vhodné mať oddych, nešportovať a piť veľa vody.

Kraniosakrálna terapia pristupuje ku klientom individuálne. Nie je vopred stanovený počet sedení, ktorý povedie k žiadanému výsledku. Niekedy sa môžu problémy stratiť už po prvom ošetrení. No väčšinou nestačí prísť na terapiu len raz. Ani zdravotné problémy, či bolesti, ktoré klient pociťujete nevznikli za jeden deň. Sú výsledkom možno až niekoľko mesačnej či niekoľkoročnej nepohody. Preto na to, aby sa ich telo dokázalo zbaviť, potrebuje tiež určitý čas. Terapiu sa odporúča opakovať raz za týždeň pri bolestivých stavoch. Preventívne proti stresu, na zvýšenie imunity raz za mesiac príp. raz za 3 mesiace.

Terapia nie je liečenie a nenahrádza lekársku starostlivosť.

KRANIOSAKRÁLNA TERAPIA SO SATYOU